شیلنگ EPDM چیست و چه کاربردهایی دارد؟

شیلنگ epdm

همانطور که می دانید، امروزه انواع شیلنگ با جنس های متفاوت و در سایز ها و ابعاد مختلفی برای انتقال مواد، تولید و عرضه می شوند. شیلنگ های معمولی و ساده برای انتقال آب و سایر مواد حنثی مناسب هستند. اما گاهی اوقات، به ویژه در صنایع باید مواد شیمیایی و اسیدی را با شیلنگ ها منتقل کرد. این مواد اسیدی بافت شیلنگ های معمولی را تخریب می کنند و باعث نشت مواد شیمیایی و آسیب به محیط خواهند شد. به همین منظور شیلنگ هایی با عنوان EPDM که از جنس کوپلیمری بسیار مقاوم است را طراحی، تولید و عرضه کرده اند. در این مطلب به بررسی شیلنگ های EPDM و کاربرد های آن ها می پردازیم.

شیلنگ EPDM

شیلنگ های EPDM یک لایه داخلی از جنس EPDM دارند و از آن ها برای انتقال مواد شیمیایی و اسیدی و موادی که ممکن است بافت شیلنگ های معمولی را از بین ببرند و تخریب کنند استفاده می شود. این شیلنگ ها سه لایه دارند که لایه آخر از جنس EPDM است. بدنه این نوع شیلنگ ها نسبت به شیلنگ های معمولی، ضخامت بیش تری دارد. ضخامت بیش تر بدنه این شیلنگ ها تا جای ممکن مانع از آسیب دیدن و پیچ خوردن آن ها می شود.

EPDM چیست؟

EPDM از جمله پلیمر های پر مصرف است که مقاومت زیادی دارد. در واقع این ماده یک کوپلیمر است که با نام لاستیک اتیلن-پروپیلن تولید و عرضه می شود. مقاومت بالای این ماده به این علت است که پیوند های غیر اشباع در آن دیده نمی شود و امکان پخت شدن ندارد. EPDM در صنعت های ساختمانی و خودروسازی بسیار استفاده می شود. این ماده بیش تر به عنوان عایق لاستیکی به کار می رود. EPDM در سال ۱۹۶۲ برای نخستین بار تولید شد و جهت عایق بندی پشت بام ها به کار رفت. EPDM به علت گران بودن مشتقات نفتی مانند قیر و ایزوگام به سرعت طرفداران بسیاری پیدا کرد.

کاربرد های EPDM

همانطور که اشاره کردیم،‌ گران بودن مشتقات نفتی عاملی برای جایگزینی EPDM شد. این ماده بسیار مورد استقبال قرار گرفت تا حدی که می توان گفت امروزه از پر استفاده ترین لاستیک ها به شمار می رود. از این ماده در تولید واشر ها، لاستیک ها، دررگیر ها و… استفاده می شود. EPDM در برابر بسیاری از عوامل محیطی عایق و مقاوم است و به همین علت به عنوان عایق نیز موارد مصرف فراوانی دارد. استفاده از EPDM  برای تولید شیلنگ های عایق و مقاوم نیز رایج است.

ویژگی های شیلنگ EPDM

ویژگی های شیلنگ epdm

شیلنگ های EPDM به علت مقاومت زیاد و ترکیب نشدن با مواد گوناگون بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. از شیلنگ های EPDM می توان برای انتقال مواد شیمیایی و اسیدی استفاده کرد به طوریک شیلنگ با آن مواد واکنش ندهد و خورده نشود. برخی از ویژگی های EPDM عبارتند از:

زنجیره اصلی کوپلیمر EPDM اشباع است و به همین علت در برابر ازون بسیار مقاوم است. بنابراین این شیلنگ در برابر گاز ازون اکسید نمی شود و مقاومت خود را حفظ می کند.

  • EPDM قابلیت الاستیسیته بسیار بالا و برجهندگی خیلی خوبی دارد.
  • این ماده در برابر حرارت از پایداری خوبی برخوردار است.
  • دانسیته بسیار کمی دارد.
  • مقاومت EPDM در برابر الکترسیته بسیار خوب است.
  • مقاومت تقریبا خوبی (متوسط) در برابر پارگی دارد.

در حالیکه مقاومت کم و ضعیفی در مقابل برخی حلال ها مانند آروماتیک ها، الیفاتیک ها و هیدروکربن های کلیرینه شده دارد، در مقابل برخی از حلال های قطبی مثل کتن ها و الکل ها مقاومت خوبی دارد.

در مقابل مواد شیمیایی مانند باز ها و اسید ها پایدار اما در برابر روغن های غیر قطبی عیف و ناپایدار است.

قیمت شیلنگ EPDM

قیمت شیلنگ EPDM به عوامل مختلفی همچون قطر، متراژ، شرکت سازنده آن و… بستگی دارد. با این حال افزایش و کاهش روزانه نرخ ارز نیز بر قیمت شیلنگ های EPDM بی تاثیر نیستند و قیمت آن ها را دائما تغییر می دهد. با توجه به این موارد،‌نمی توان قیمت مشخص و ثابتی را برای شیلنگ های EPDM در نظر گرفت و اعلام کرد. بهتر است شیلنگ های EPDM را از مراکز و سایت های فروش معتبر خریداری نمایید.

انتخاب شیلنگ EPDM مناسب

شما باید با توجه به غلظت مواد انتقالی و مقدار آن ها شیلنگ مناسب را خریداری نمایید. علاوه بر این ها، شرایط محیطی برای استفاده از شیلنگ های EPDM نیز بر انتخاب نوع آن ها تاثیرگذار است. این شیلنگ ها ممکن است با کیفیت های متفاوتی ساخته شوند؛ بنابراین باید درانتخاب نوع مرغوب آن ها که مانع از نشت مواد شیمیایی و اسیدی خطرناک به محیط شوند دقت کرد. نشت این مواد شیمایی سلامت محیط زیست و حتی انسان ها را تهدید می کند. لازم به ذکر است که به هیچ عنوان از شیلنگ های معمولی برای انتقال این مواد شیمایی و اسیدی استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است عواقب جبران ناپذیری داشته باشد.

خرید شیلنگ EPDM

شیلنگ های EPDM در اندازه و قطر های گوناگونی تولید و عرضه می شوند. قطر این شیلنگ ها ۴/۳ الی ۴ اینچ است و فشار کاری ۱۶ بار دارد. بازه دمایی این محصولات، منفی ۲۵ الی مثبت ۱۳۰ درجه سلسیوس (سانتی گراد) است. قبل از خرید شیلنگ های EPDM، چارت مقاومت شیمیایی این شیلنگ ها را بررسی کنید تا از بازه دمایی مناسب و مجاز جهت منتقل کردن مواد شیمیایی مورد نظر مطمئن شوید. ممکن است با بالا رفتن دمای برخی از مواد شیمیایی، ماهیت آن ها نیز خطرناک تر شود و قدرت آسیب رسانی به شیلنگ بیش تر شود؛ بنابراین باید در انتخاب شیلنگ با بازه دمایی مناسب دقت کرد.

سخن آخر

با توجه به موارد فوق۷ شیلنگ های EPDM برای انتقال مواد شیمیایی با غلظت های زیاد، نمک ها و مواد دیگری که همچین خاصیت هایی داشته باشند مورد استفاده قرار می گیرند. در هنگام خرید شیلنگ های EPDM، علاوه بر توجه به نوع مواد شیمایی انتقالی،‌ غلظت و مقدار آن ها و هم چنین بازه دمایی مناسب شیلنگ ها، باید به اتصالات نیز توجه شود؛ زیرا اتصالات نیز ممکن است در معرض این مواد شیمایی آسیب ببینند؛‌ بنابراین سازگار بودن اتصالات نیز یکی از شروط انتقال مواد شیمایی و اسیدی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *