شیلنگ pex، انواع آن و موارد مورد استفاده

شیلنگ pex

شیلنگ pex،‌ نسل جدیدی از شیلنگ ها و لوله های پلیمری هستند که مشکلات و نارسایی های شیلنگ های پلیمری عادی را ندارند. در گذشته از شیلنگ ها و لوله ای فلزی مانند لوله های مسی،‌ گالوانیزه و… استفاده می شد که معایب زیادی داشت. این لوله های عمر کمی داشتند و خورده و پوسیده می شدند. لوله های پلیمری عادی جایگزین این لوله های فلزی شدند که عمر و بازدهی بیشتری داشتند اما بی عیب و نقص هم نبودند. سرانجام پس از مطالعات و تحقیقات فراوان نوع جدیدی از این لوله های پلیمری عادی با نام لوله های pex تولید شد. در این مطلب به بررسی شیلنگ pex، انواع، کاربرد ها و مزایای آن می پردازیم.

Pex  چیست؟

پکس یک نوع پلیمر مقاوم در برابر گرم یا به اصطلاح گرما سخت است. این پلیمر از پلیمر سنگین و در اثر مرحله هایی با عنوان شبکه ای شدن یا Cross linking و تغییر ساختار تولید می شود. از طریق شبکه ای شدن می توان میان یک شاخه تک در یک پلی اتیلن با واکنش های رادیکال ارتباط برقرار کرد. سه نوع پکس از سه روش متفاوت شبکه ای شدن تولید می شود. درصد شبکه ای شدن به میزان و تراکم اتصالات بستگی دارد که موجب تولید انواع پکس می شود. انواع روش برای شبکه ای کردن وجود دارد که بیشتر از سه روش رایج پراکسید، سیلان و تابشی استفاده می شود. هر یک از این روش های به ترتیب سبب تولید پکس های pex-A،  pex-B و pex-C مطابق استاندارد های جهانی می شوند.

شیلنگ pex چیست؟

امروزه به دلیل مقاومت و کیفیت بالای شیلنگ های پکس، استفاده از آن ها بسیار رایج شده است. از این لوله ها به ویژه در لوله کشی بهداشتی ساختمان ها به صورت شیلنگ های Pex-Al-Pex استفاده می شود. مقاومت بالا در برابر گرما و مواد شیمیایی این لوله ها به علت به کار رفتن pex یا همان پلی اتیلن شبکه ای شده در این شیلنگ ها است. به شیلنگ های pex، شیلنگ های پنج لایه نیز می گویند. پنج لایه ی آن عبارتند از دو لایه داخلی و خارجی از پکس، یک لایه ۲۰۰ الی ۷۰۰ میکرونی از ورق آلومینیوم در وسط که توسط دو لایه از چسب به لایه های پکس وصل می شوند. شیلنگ های pex را می توان بعد از گشاد یا له شدن توسط حرارت به شکل ابتدایی خود باز گرداند که این ویژگی از تفاوت های شیلنگ های پکس با شیلنگ های پلیمری عادی محسوب می شود.

اندازه شیلنگ pex

اندازه شیلنگ pex

شیلنگ های پکس (Pex-Al-Pex) در سایز های ۱۶-۶۳ میلیمتری و رده فشاری ۱۰ بار تولید می شوند.

مزایای شیلنگ pex

شیلنگ های pex در مقایسه با شیلنگ های عادی و معمولی از ویژگی ها و مزایای خاصی برخوردار هستند که موجب استفاده رایج از آن ها شده است. برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

 • دوام در مقابل حلال ها
 • دوام شیمیایی خیلی زیاد
 • مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت
 • پیش گیری از تشکیل رسوب
 • تغییر ندادن مزه،‌رنگ و بو آب درون شیلنگ
 • جلوگیری از ورود اکسیژن به درون لایه های داخلی
 • مقاومت بالا در برابر ضربه
 • نصب سریع و ساده
 • مقاومت در مقابل پوسیده شدن
 • کم کردن اتصال ها
 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • کم کردن هزینه جهت لوله کشی ساختمان ها
 • انعطاف پذیری

مقایسه شیلنگ pex با شیلنگ های پلیمری عادی

شیلنگ های پلیمری عادی در مقایسه با شیلنگ های pex دو اشکال دارند که در شیلنگ های پکس این اشکالات رفع شده است. برتری شیلنگ های pex در برابر شیلنگ های پلیمری معمولی عبارتند از:

 • کاهش مقدار انبساط طولی

شیلنگ های پلیمری انبساط طولی بالایی دارند؛ این ویژگی موجب ایجاد ایراد،‌ تنش یا حتی قطع شدن اتصال ها در سیستم لوله کشی می شود. شیلنگ های پکس با لایه آلومینیومی خود این اشکال را تا حد زیادی از بین برده اند و میزان انبساط طولی شیلنگ ها را کم کرده اند.

 • کاهش مقدار اکسیژن ورودی

شیلنگ های پکس در مقایسه با شیلنگ های پلیمری عادی به میزان بیشتری از ورود اکسژن به لایه های داخلی جلوگیری می کنند. ورود اکسیژن به شبکه لوله کشی سبب  افزایش خوردگی و فعالیت بیشتر میکروارگانیزم ها می شود. ورقه آلومینیومی به کار رفته در شیلنگ های pex سد و مانع خوبی در مقابل ورود اکسیژن است و نفوذ اکسیژن را به مقدار زیادی کاهش می دهد. با کتهش نفوذ اکسیژن به درون این شیلنگ ها،‌ عمر آن ها نیز افزایش می یابد.

موارد استفاده از شیلنگ pex

شیلنگ پکس کاربرد های زیادی دارد که از میان ان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده در سیستم لوله کشی بهداشتی به علت مقاومت در برابر آب سرد و آب گرم تا ۹۵ درجه سانتی گراد
 • استفاده در لوله کشی شوفاژ ها و رادیاتور ها به علت مقاوم بودن در برابر حرارت و ورود اکسیژن
 • استفاده در سیستم گرمایش از کف به علت دوام بالا در برابر حرارت
 • استفاده در لوله کشی گاز به علت جلوگیری از نفوذ گاز ها
 • و استفاده در موارد پزشکی و صنعتی

حداکثر مقامت در برابر حرارت

شیلنگ pex  میتواند در مقابل ماکزیمم ۲۰۰ درجه فارنهایت دوام و مقاومت داشته باشد. شیلنگ های پکس که در پروژه های لوله کشی استفاده می شوند قادر به مقاومت در برابر ۱۸۰ درجه فارنهایت حرارت هستند. شبکه های لوله کشی پکس آزمایش و بررسی می شوند. این شیلنگ ها با استاندارد های T و P قابل تهیه اند؛ بدین صورتکه حتی در برابر ۲۱۰ درجه فارنهایت نیز مقاومت دارند و استفاده می شوند.

قیمت شیلنگ pex

شیلنگ های pex از نظر مقاومت به حرارت انواع و قیمت های متفاوتی دارند. قیمت شیلنگ های pex را با توجه به نوع، کاربرد و اندازه و طول آن ها محاسبه می کنند.

سخن آخر

امروزه به جای شیلنگ ها و لوله های فلزی و پلاستیکی، از مدل جدید شیلنگ های پلیمری با نام شیلنگ pex استفاده می شود. این شیلنگ ها کیفیت و مقاومت بالایی دارند و در مقایسه با شیلنگ های پلیمری از مزایای بیشتری برخوردارند. انواع شیلنگ پکس موجود است که در روش تولید، میزان مقاومت به حرارت و نوع کاربرد با یکدیگر متفاوتند. شیلنگ های پکس با مدل ها و قیمت های متفاوت در بازار موجود هستند.

برای مشاهده تمام شیلنگ های حصیری کارخانه ztf می توانید به صفحه محصولات این سایت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *