رسوب شیرآلات را چطور از بین ببریم؟

Valve deposition

یکی از آزاردهنده ترین تجربه ها در هنگام شستن ظروف یا حمام، کم بودن فشار آب به دلیل بسته بودن منافذ شیر آب است. این بسته شدن در اثر رسوب املاح آب در شیرها ایجاد می شود. این املاح که از منیزیم و یا کلسیم تشکیل شده است، پس از تبخیر آب، املاحی برجا می گذارد که به مرور این املاح، در شیارها و سوراخ  شیرها نفوذ کرده، محکم شده و راه جاری آب را سد میکند. خوشبختانه برای از بین بردن رسوب شیرآلات می توان از مواد موجود در خانه استفاده کرد و با صرف زمانی اندک، این مشکل را برطرف کرد:

روش های از بین بردن رسوب شیرآلات

سرکه سفید:

سرکه را حرارت دهید و سپس با آن، رسوبات چسبیده به شیر آب را پاک کنید.

آب لیمو:

اگر رسوبات آهکی باشد، به راحتی با آب لیمو، شیر را تمیز کرده، سپس آن را شسته و خشک کنید.

مواد تمیز کننده حاوی اسید سولفوریک:

برای استفاده از اینگونه مواد، حتما قبل از استفاده، سیستم تهویه اتاق، دستشویی و یا حمام را روشن کنید. ضمنا حتما از دستکش برای حفاظت از پوست دستان خود استفاده کنید.

تمیز کردن آبفشان شیرهای آب:

برای برطرف کردن رسوبات شیرآلات، می توانید با باز کردن سر شیر و خارج کردن توری آن، برای مدت چند دقیقه توری را در ظرفی حاوی سرکه یا آبلیمو قرار دهید و سپس با مسواک آن را به خوبی تمیز کنید.

تمیر کردن سردوش حمام:

برای این کار با استفاده از یک پارچه، سر دوش را خلاف عقربه های ساعت بچرخانید تا سر دوش جدا شده و  آن را با روش مذکور تمیز کنید.

تمیز کردن رسوب بر روی بدنه شیرآلات:

در این حالت، با یک اسکاچ آغشته به سرکه سفید رسوبات را از روی بدنه شیرآلات پاک کنید. لازم است برای اینکار یک تا دو ساعت بدنه شیر یا دوش، به سرکه آغشته شود.

 

برای پی بردن به دلیل سفت شدن شیرآلات اهرمی به این مقاله مراجعه کنید.

چطور از تشکیل مجدد رسوب شیرآلات جلوگیری کنیم؟

اگر آب منطقه زندگی تان آب سخت و پررسوب است ؛  برای مبارزه با رسوب شیرآلات ، استفاده از فیلترهای چندمرحله ای آب و سیستم فیلتراسیون آب بهترین گزینه است. این سیستم ها عموما سختی آب را برطرف کرده و مواد معدنی اضافی موجود در آب را از بین می برند.

برای مشاهده انواع شیلنگ های حصیری ZTF  به این لینک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *